Nasze życie we wsi Dusznica na pograniczu polsko-litewskim Our life in the village of Dusznica on the Polish-Lithuanian borderland
web stats stat24
Blog > Komentarze do wpisu

Impresje z Veisiejai

Parę impresji z niedzielnej wycieczki do Veisiejai (Wiejsiei).

"Miasteczko liczące około 1800 mieszkańców, ślicznie położone nad jeziorem Ancia (Hańcza), w otoczeniu lasów, w pobliżu jezior Vernijis (Wiernieje), Snaigyna (Snajginie) i wielu innych. W 1501 r. powstał tu dwór królewski, który król Aleksander Jagiellończyk dał w lenno swemu chorążemu, księciu Glińskiemu (razem z Prenami). W 1525 r. Wiejsieje otrzymały przywilej targowy, rok później zbudowano kościół, a w 1 poł. XVI w. założono miasto. Dobra te należały w XVI w. do książąt Słuckich, Sapiehów i Kopciów. W XVII w. przeszły w ręce książąt Massalskich, a jeden z członków tego rodu, hetman litewski M. Massalski, zbudował tu pałac, spalony w czasie I wojny światowej i potem rozebrany. W latach 1885-1887 mieszkał tu twórca języka esperanto, urodzony w Białymstoku Ludwik Zamenhof (1859-1917). Studiował tu i pisał w utworzonym przez siebie języku. Z dawnego majątku pozostał park (10 ha) o XVIII-wiecznym rodowodzie, położony nad jeziorem Hańcza. W centrum miasteczka zachował się układ miejski z przełomu XVIII i XIX w., chroniony jako zabytek urbanistyczny" ( G. Rąkowski, Polska egzotyczna).Jesion-gigant w parku nad jeziorem, obwód 530 cm.
Świątynia baptystów, nabożeństwa dwa razy w roku.


Na starym cmentarzu żydowskim.
Późnobarokowo-klasycystyczny kościół Św. Jerzego z roku 1817.


Grób-pomnik ku czci Juozasa Neimontasa (1875-1963), organisty w kościele i kompozytora, który opracował i wykorzystał w swojej twórczości wiele pieśni ludowych.

poniedziałek, 21 sierpnia 2006, marslaur

Polecane wpisy

Komentarze
Gość: Paweł, *.chello.pl
2006/08/25 22:12:02
Cóż komentowić,taj pozdrawiam,pozdrawiam...
(Krasińskiego 20,Jewish Rec.Indexing Poland...)
Doprawdy,inny świat,choć przecież nie nieznany,przeciwnie.Ale odwykłem.Trzeba będzie przyjść tu jeszcze,bo jest tego dużo.
To coś teoria światów równoległych...
I teraz zasię ku jesieni.A to jest okno ku Wam.Do następnego razu,gdy się zdarzy.
Tegoroczny festiwal kultury 5-10.09,jakby co.
Najlepszego,pogodnej jesieni,złotych liści.
-
2006/08/25 22:26:08
Pawle,
dzięki za miłe słowo i do zobaczenia!!