Nasze życie we wsi Dusznica na pograniczu polsko-litewskim Our life in the village of Dusznica on the Polish-Lithuanian borderland
web stats stat24
Blog > Komentarze do wpisu

Przyszłość muzyki ludowej / The Future of Folk MusicCieszę się, że są ludzie, którym leży na sercu los muzyki ludowej/tradycyjnej i działają na rzecz jej ocalenia, utrwalenia, upamiętnienia, organizują koncerty itd. Mam jednak wrażenie, że jedyny sposób, żeby ta muzyka naprawdę żyła i żeby była atrakcyjna - to połączenie jej z muzyką współczesną, jej uwspółcześnienie, nie archaizacja. W przeciwnym razie standardem będą takie obrazki jak wczorajszy: kilka osób gra bez nagłośnienia, kilkadziesiąt siedzi i w milczeniu - nie chcę powiedzieć nudzie - słucha tego bez żadnych widocznych emocji. A przecież gdyby rzecz podłączyć do wzmacniaczy, skojarzyć z młodymi DJ-ami, podbić pulsem, rytmem, podkładem, zaaranżować, spleśc z czymś nowym, powstałaby nowa jakość. I przede wszystkim byłaby ona atrakcyjna dla słuchacza - wtedy naprawdę dałoby się przy tym tańczyć, ta muzyka porywałaby, pociągała młodego człowieka, którego dzisiaj wyłącznie nudzi. Może zabrzmi to nieprzyjemnie, ale to jak prezentuje się muzykę tradycyjną dzisiaj, jest w efekcie jej zabijaniem - grono słuchaczy kurczy się z każdym rokiem, a sama muzyka stoi w miejscu - co nigdy nie było jej stanem naturalnym. Istotą muzyki, jej naturalnym środowiskiem, jest zmiana. I wcale nie mówię tu post-folku w rodzaju Kapeli ze Wsi Warszawa. O wiele bardziej chciałbym usłyszeć kombinacje typu "muzykanci + didżeje".


niedziela, 31 maja 2009, marslaur

Polecane wpisy

Komentarze
a_14
2009/05/31 20:09:43
Szkoda, że nie widziałeś poźniej O-tak-o, byłbyś ustatysfakcjonowany.
-
Gość: vader696, *.internetdsl.tpnet.pl
2009/06/01 07:11:10
jest polski duet w Szwajcarii co robi taka muzę o jakiej piszesz, nazwy nie pamiętam ale się dowiem to podam. słyszałem ich raz i tez bylem zadowolony, bo to fajnie brzmi
-
2009/06/05 14:45:32
Znajome mi widoczki na fotkach-pomieszczenie i okolice sejneńskiego klasztoru.
Jest tylko mały problem, komnata na pierwszej fotce wygląda dokładnie tak samo jak 20 lat temu.Podobno płyną pieniądze z różnych źródeł na ratowanie zabytków...
Przez skromność nie zapytam do czyjej kieszeni:)
-
Gość: ujcipujci, *.neoplus.adsl.tpnet.pl
2009/06/19 08:20:33
Uwież, tańczyłem do takiej starej muzyki bez nagłośnienia razem z setka innych osób, całą noc, naprawde da się i żaden dj jest był potrzebny. Ba, z 40-50 lat temu wszyscy tańczyli i nikomu nawet do głowy nie przyszło że to jest nudne. Może to po prostu gust. A mówienie, że rozwoj to uwspółcześnienia to uproszczenie, rozwój musi być naturalny, jaki by nie był. Dla mnie ta muzyka jest współczesna, rozwija się, powstaja nowe zespoły, nowe melodie. Nie mówie ze dj i muzykant nie będa współczesni ani nieciekawi, to juz inna para kaloszy w innym błotku. Tylko do czego taki dj ma podkladać np za 10 lat ?
-
Gość: kalafas, *.neoplus.adsl.tpnet.pl
2009/06/19 08:59:53
Jaki DJ, coś świta ale nie do końca, nie chcesz chyba powiedzieć że połączenie tej muzyki z DJ to jedyny sposób na jej rozwój. Wg mnie, żaden to rozwój dopóki DJ nie będzie miał pojęcia o źródle. Problem jest chyba bardziej złożony niż to przedstawiasz w swoim wpisie.
-
Gość: kalafas, *.neoplus.adsl.tpnet.pl
2009/06/19 09:59:51
I tak sobie myślę, że póki ludzi nudzić będzie źródło, nie będą go szanować i traktować poważnie nie ma mowy o jakimkolwiek rozwoju tej muzyki. Rozwój bez świadomości i wiedzy?
-
Gość: ujcipujci, *.neoplus.adsl.tpnet.pl
2009/06/19 17:31:10
Jak kogoś coś nudzi, to niech lepiej o tym zapomni i zajmie się czymś ciekawym, bo se życie zmarnuje.. Nikt nikogo do niczego nie zmusza, wręcz przeciwnie. Może kogoś zaciekawi źródło pochodzenia sałaty w kanapce i chwała jej za to.
-
2009/07/08 19:07:39
Niewiele już miejsc, gdzie można pochodzić po kocich łbach
-
Gość: Kosmita, *.neoplus.adsl.tpnet.pl
2009/07/15 08:15:57
Człowieku, posłuchaj jazzu, jak sie na nim nie znasz to też powiesz,że jest nudny i jedynym dla niego ratunkiem jest połączenie z innym gatunkiem muzyki. Jazz sobie sam poradzi bez twojej pomocy i bez unowocześniania i dokładnie tak samo jest z muzyką tradycyjną, po prostu jej nie znasz lub nie rozumiesz. Poza tym grono młodych zainteresowanych nauką muzyki tradycyjnęj jest coraz większe. Moja rada - sie nie podoba - nie słuchaj.Pozdro
-
Gość: , *.ssp.dialog.net.pl
2009/11/03 11:44:58
Mow za siebie. Ja lubie sie bawic pryz tradycyjnej muzyce a cos takiego, o czym piszesz poruszyloby mnie...do panicznej ucieczki.
Muzyki tradycyjnej nie trzeba zmieniac. Na Zachodzie obserwuje sie jej renesans. Przyjdzie i moda do nas.
-
kostusiak123
2013/03/25 00:36:33
Świetny blog, moja uluboina dziedzina media tech lifestyle ;] muzyka do mnie nie przemawia ale wiadomo co gusta trlee