Nasze życie we wsi Dusznica na pograniczu polsko-litewskim Our life in the village of Dusznica on the Polish-Lithuanian borderland
web stats stat24
RSS
niedziela, 31 maja 2009


Cieszę się, że są ludzie, którym leży na sercu los muzyki ludowej/tradycyjnej i działają na rzecz jej ocalenia, utrwalenia, upamiętnienia, organizują koncerty itd. Mam jednak wrażenie, że jedyny sposób, żeby ta muzyka naprawdę żyła i żeby była atrakcyjna - to połączenie jej z muzyką współczesną, jej uwspółcześnienie, nie archaizacja. W przeciwnym razie standardem będą takie obrazki jak wczorajszy: kilka osób gra bez nagłośnienia, kilkadziesiąt siedzi i w milczeniu - nie chcę powiedzieć nudzie - słucha tego bez żadnych widocznych emocji. A przecież gdyby rzecz podłączyć do wzmacniaczy, skojarzyć z młodymi DJ-ami, podbić pulsem, rytmem, podkładem, zaaranżować, spleśc z czymś nowym, powstałaby nowa jakość. I przede wszystkim byłaby ona atrakcyjna dla słuchacza - wtedy naprawdę dałoby się przy tym tańczyć, ta muzyka porywałaby, pociągała młodego człowieka, którego dzisiaj wyłącznie nudzi. Może zabrzmi to nieprzyjemnie, ale to jak prezentuje się muzykę tradycyjną dzisiaj, jest w efekcie jej zabijaniem - grono słuchaczy kurczy się z każdym rokiem, a sama muzyka stoi w miejscu - co nigdy nie było jej stanem naturalnym. Istotą muzyki, jej naturalnym środowiskiem, jest zmiana. I wcale nie mówię tu post-folku w rodzaju Kapeli ze Wsi Warszawa. O wiele bardziej chciałbym usłyszeć kombinacje typu "muzykanci + didżeje".


08:17, marslaur
Link Komentarze (11) »
niedziela, 24 maja 2009
Wiadukty w Kiepojciach (gmina Dubeninki, powiat Gołdap), fragment nieistniejącej linii kolejowej Gołdap (Goldap) - Żytkiejmy (Szittkehmen) - Czistyje Prudy (Tolmingkehmen/Tolminkiemis) - Gusiew (Gumbinnen/Gąbin), zaprojektowane przed I wojną światową przez włoskich architektów w stylu nawiązującym do akweduktów rzymskich, oddane do użytku w 2 poł. lat trzydziestych.

Rail viaducts in Kiepojcie (Dubeninki commune, Gołdap poviat), part of a nonexistent railway line Gołdap (Goldap) - Żytkiejmy (Szittkehmen) - Czistyje Prudy (Tolmingkehmen/Tolminkiemis) - Gusiew (Gumbinnen/Gąbin), designed before WWI by Italian architects in a style reminiscent of Roman aqueducts, went into use in the late 1930s.

Rzeczka Bludzia to lewobrzeżny dopływ Błędzianki. Długość całkowita wynosi 23,1 km z tego na obszarze województwa warmińsko- mazurskiego 11,1 km, a powierzchnia całkowita zlewni wynosi 92,7 km2. Jej źródłowym odcinkiem jest dopływ do jeziora Białego, położony około 3 km na wschód od miejscowości Filipów w województwie podlaskim. W górnym i środkowym biegu Bludzia przepływa przez 5 rynnowych jezior: Białe, Przystajne, Krzywe, Kościelne i Przerośl. Jedynym większym dopływem Bludzi jest Czerwona Struga, płynąca w górnym biegu przez rezerwat o tej samej nazwie, położony w Parku Krajobrazowym Puszczy Rominckiej.


(B.V.-Karte, 1:500 000, ark. 4 "Prusy Wschodnie", ok. 1936)
09:46, marslaur
Link Komentarze (6) »
środa, 13 maja 2009
A kiedy przyjdzie także po mnie
Zegarmistrz światła purpurowy
By mi zabełtać błękit w głowie
To będę jasny i gotowy

Spłyną przeze mnie dni na przestrzał
Zgasną podłogi i powietrza
Na wszystko jeszcze raz popatrzę
I pójdę nie wiem gdzie - na zawsze.


20:15, marslaur
Link Komentarze (2) »
poniedziałek, 11 maja 2009
Szeliniak sosnowiec (Hylobius abietis): ciało walcowate, 10-13 mm, ryjek długości głowy i przedplecza razem wziętych; brunatny do rdzawoczerwonego z żółtawymi kropkami układającymi się w poprzeczne pasy. Czułki zakończone buławkowato.
(Rozpoznawanie roślin i zwierząt, Elipsa, Poznań 200?)

Chrząszcz silnie zbudowany, brunatny, szorstki na powierzchni, na pokrywach ma 2-3 nieregularne poprzeczne paski i plamy; ryjek silny, stosunkowo długi, czułki są osadzone na jego końcu i skierowane do przodu.
(Gottfried Amann, Owady, Multico, Warszawa 1998)

12:37, marslaur
Link Komentarze (3) »
środa, 06 maja 2009

(Okolice Augustowa)
14:09, marslaur
Link Komentarze (1) »