Nasze życie we wsi Dusznica na pograniczu polsko-litewskim Our life in the village of Dusznica on the Polish-Lithuanian borderland
web stats stat24
RSS
poniedziałek, 22 czerwca 2009
Moment, w którym pan ląduje z nastroszonym czubem i czułym gestem podaje pani dziobem do dzioba złowiony przez się kąsek, jest zaiste wzruszający.

The moment when the male lands with the crest raised and tenderly passes, beak to beak, a tasty bit to the female is heart-touching indeed.Gottfried Amann, Ptaki, Multico 1997:

Dudek nigdy nie występował licznie, ale teraz jest bardzo rzadki [chyba na wschód od Niemiec wygląda to lepiej]. Lubi ciepłe okolice, tereny rolnicze z rzadkimi starymi drzewami, sady i obrzeża lasów, zwłaszcza w pobliżu rozległych, wilgotnych łąk. Lubi gniazdować w starych głowiastych wierzbach. Jest ostrożny i płochliwy [siedzi/siedzą za oknem już od godziny, więc sam nie wiem...].  Po ziemi nie skacze, ale chodzi szybkim truchtem. W locie nieregularnie macha okrągłymi skrzydłami. Lot ma falisty, często tuż nad ziemią. W czasie sezonu lęgowego odzywa się daleko słyszalnym, głośnym [o tak!], dudniącym "upupup".Gniazdo dudka ma charakterystyczną woń pochodzącą z wydzieliny gruczołów kuprowych samicy. Pokarm składa się głównie z owadów i innych bezkręgowców, głównie chrząszczy i ich larw, które dudek wydobywa z ziemi długim cienkim dziobem. W ten sam sposób poszukuje on pokarmu wśród opadłych liści lub w szczelinach skalnych. W związku z tym że dziób dudka jest długi, a język krótki, złowioną zdobycz ptak musi najpierw lekko podrzucić, by  potem połknąć. Wędrowny. W sierpniu i wrześniu dudki odlatują pojedynczo, nocą, na zimowiska w Afryce. Powracają w połowie kwietnia, tuż przed kukułkami. Gniazdo: w dziuplach i półdziuplach wszelkiego typu. Najcześciej w dziuplach drzew, ale także w szparach murów i otworach skalnych, czasem w kupach kamieni i odpowiednich budkach lęgowych. Gniazdo prawie nie ma wyściółki, jedynie trochę próchna i mchu.
07:10, marslaur
Link Komentarze (13) »
niedziela, 14 czerwca 2009
(Puńsk)


(Sidory, przy jeziorze Okrągłe)


(Sidory, między jeziorami Okrągłe i Gulbin, w tle Góra Cisowa)

08:45, marslaur
Link Komentarze (4) »
wtorek, 09 czerwca 2009